Το Σχολείο μας επισκέφθηκε το τμήμα ανακύκλωσης του δήμου Πέλλας, στα πλαίσια ενημέρωσης των παιδιών για την ανακύκλωση και τα οφέλη της. Τα παιδιά έμαθαν ποιά υλικά ανακυκλώνονται, παρακολούθησαν προβολή ταινίας μικρής διάρκειας για την πορεία των απορριμμάτων από το σπίτι μέχρι το εργοστάσιο. Έφτιαξαν κατασκευές και ακολούθησε παιχνίδι με υλικά που ανακυκλώνονται. Άκουσαν με προσοχή ένα παραμύθι για την περιβαλλοντική επιβάρυνση και τον ρόλο των παιδιών στην βελτίωση της περιβαλλοντικής κατάστασης.
          Η συμμετοχή των μαθητών της Α΄και της Β΄τάξης ήταν ενθουσιώδης και η ανακύκλωση έγινε το σύνθημα μας!