20808

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών διοργάνωσαν Έκθεση Βιβλίου από την Δευτέρα 23 Απριλίου έως την Παρασκευή 27 Απριλίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές και οι γονείς/κηδεμόνες του Σχολείου μας είχαν την χαρά και την τιμή να υποδεχτούν τη συγγραφέα κ. Έλενα Αρτζανίδου την Πέμπτη 26 Απριλίου στις 18:30 και ταξίδεψαν μαζί της στον μαγικό κόσμο του βιβλίου.

Οπως η ίδια η κ. Αρτζανίδου υπογραμμίζει σε συνεντεύξεις της...

Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο, όταν αφηγείσαι μια ιστορία, ένα παραμύθι σε ένα παιδί, βλέπεις διαφορά στις εκφράσεις του… στο πως ηρεμεί… βλέπει κανείς στην πορεία τι σε ρωτά, πως σκέφτεται, πως τοποθετείται σε ένα θέμα, πως παίρνει θέση γι’ αυτό τώρα ή "εν καιρώ". Το βιβλίο το βοηθάει συναισθηματικά, το βοηθάει ως προς το ταξίδι, το βοηθάει ως προς τις παραστάσεις και τις εικόνες, είναι αισθητική απόλαυση, είναι γνώση, είναι η φαντασία και στην πορεία επιπλέον ο αναγνώστης αποκτά και άποψη. Γίνεται λοιπόν κριτικός αναγνώστης.