20839

Το κυνήγι των κρυμμένων πασχαλινών αβγών

Στη Γερμανία, η ημέρα του Πάσχα είναι μέρα χαράς για τα παιδιά, καθώς τους επισκέπτεται ο πασχαλινός λαγός και κρύβει στο κήπο τους αυγά. Στο μάθημα των Γερμανικών οι μαθητές του σχολείου μας, της Ε΄ τάξης, γνώρισαν το έθιμο, «το κυνήγι των πασχαλινών αυγών».  Αναζήτησαν τα κρυμμένα σοκολατένια αυγά στο σχολείο με χαρά. Με αυτόν τον ευχάριστο τρόπο οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με ήθη και έθιμα της Γερμανίας.

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2019                                                                                    Ε΄ ΤΑΞΗ / ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ